Výpoveď PZP

Výpoveď PZP nemusí byť úplne jednoducháMáte pocit, že za vaše povinné zmluvné poistenie platíte príliš veľa? Alebo vám do cesty vstúpili také okolnosti, kvôli ktorým je vaše uzavreté zákonné poistenie zbytočné? V tom prípade nezabúdajte na to, že výpoveď PZP môžete podať cez Uzavripzp podať hocikedy počas doby platnosti vášho poistenia. Všetko závisí od jednotlivých dôvodov. Niektoré však umožňujú podať žiadosť o zrušenie zmluvy maximálne 6 týždňov pred oficiálnym ukončením poistenia vozidla, pretože neskôr už žiadne žiadosti akceptované nebudú. Jednotlivé poisťovacie spoločnosti väčšinou akceptujú tento druh výpovede bez akýchkoľvek nadbytočných otázok či problémov. Preto môžete byť pokojný, ak ste pre zrušenie poistenia rozhodli ši už spontánne alebo nie.

Zrušenie poistky na auto je najčastejšie využívané, keďže týchto dopravných prostriedkov je na cestných komunikáciách najviac. No pokiaľ vlastníte iný dopravný prostriedok, ktorý máte poistený a ktorý už povinné zmluvné poistenie nepotrebuje prípadne ste našli nejakú výhodnejšiu ponuku. Napríklad cez Uzavripzp.

Ako a kde podať žiadosť o zrušenie PZP?

Žiadosť o zrušenie môžete podať písomne, osobne alebo telefonicky. Je na vás rozhodnúť sa, ktorý spôsob vám najviac vyhovuje. Písomná žiadosť je však oficiálnejšia. A odporúča sa ju predložiť aj pri osobnej žiadosti. Výpoveď zmluvy je podrobnejšie spracovaná na stránke, ktorá vám okrem iného poskytne aj vzor žiadosti na tento typ situácie a ku ktorej sa dostanete po kliknutí na vyznačený slovný výraz. Teda, ak by ste nevedeli, ako má taká žiadosť o zrušenie PZP vyzerať, neváhajte a kliknite si na danú stránku.

Viete však, čo má taká žiadosť, či už osobná alebo písomná obsahovať? Nezabudnite uviesť hlavne dôvod, pre ktorý podávate výpoveď PZP, číslo poistky, číslo vášho bankového účtu, na ktorý by vám boli zaslané peniaze z poistného, ktoré ste nestihli prečerpať, váš vlastnoručný podpis a na začiatku určite uveďte predmet, ktorý môže byť buď: „výpoveď poistnej zmluvy číslo ….“ alebo „žiadosť o zrušenie PZP číslo …“. Podľa toho, z akého dôvodu ste sa rozhodli vaše povinné zmluvné poistenie zrušiť, je potrebné k žiadosti doložiť aj niektoré špeciálne dokumenty, ktoré preukazujú oprávnenosť vašej výpovede. Ak si žiadosť netrúfate vypísať sami, rozhodne využite pomoc, ktorá vám poskytne vzor výpovede poistnej zmluvy pre každý dôvod. Písomnú žiadosť je potom potrebné do pobočky odoslať alebo priamo zaniesť. V špeciálnych prípadoch môžete na tento úkon nejakú osobu splnomocniť, no toto splnomocnenie musí byť notársky overené.

Je viacero podnetov, pre ktoré je vhodné zrušiť poistkuVýpoveď PZP z rôznych dôvodov

Ako sme vám vyššie naznačili, odhlásenie PZP je možné z viacerých príčin a z týchto príčin aj bude akceptované.  Ak máte akúkoľvek inú príčinu, ktorá v našom rebríčku najčastejších dôvodov nie je zahrnutá, neľakajte sa, ale bez starostí žiadosť o zrušenie aspoň vyskúšajte. Veď za to nič nedáte. Maximálne zaplatenú jednu poštovú známku za odoslanie žiadosti, ak ste sa rozhodli pre odhlásenie písomnou formou. Prejdime teda k jednotlivým dôvodom.

  1. Výpoveď PZP, pretože vaše vozidlo bolo zlikvidované

Prvým nami zmieneným dôvodom na odhlásenie PZP je to, že vaše vozidlo bolo z akýchkoľvek príčin zlikvidované. Nemuselo ísť len o autonehodu, po ktorej už vozidlo nemalo šancu na opravu, ale napríklad aj o to, že vozidlo bolo staršie a väčšina súčastí už neboli v takom stave, aby boli opraviteľné alebo oprava vychádzala nákladne. Ak je likvidácia vozidla aj váš prípad, žiadosť je potrebné dokladovať potvrdením o likvidácii vozidla.

  1. 2. Výpoveď PZP, pretože vaše vozidlo bolo vyradené z evidencie

Ďalším plne platným dôvodom na podanie žiadosti o zrušenie PZP je aj ten prípad, že vaše vozidlo bolo vyradené z evidencie, pretože buď nespĺňa niektoré zo zadávateľom stanovených parametrov alebo iné špeciálne normy, ktoré sa môžu času meniť. Ak je vyradenie vozidla aj váš prípad, žiadosť o odhlásenie je nutné dokladovať potvrdením o vyradení vozidla z evidencie.

  1. Výpoveď PZP, pretože vaše vozidlo bolo odcudzené

Nie veľmi príjemným dôvodom pre každého majiteľa môže byť aj to, že vám niekto vaše vozidlo ukradol. Ani v takom prípade netreba zbytočne odhlásenie PZP naťahovať, pretože páchateľ môže spôsobiť škody vo vašom mene. Nezáleží pri tom na tom, či vaše vozidlo sa nájde nasledujúci deň, o týždeň alebo o niekoľko mesiacov. Ak je odcudzené vozidlo aj váš prípad, žiadosť o zrušenie je potrebné dokladovať potvrdením (policajným alebo iným oficiálnym) o odcudzení vozidla.

  1. Výpoveď PZP, pretože vaše vozidlo zmenilo/zmení majiteľa

Veľmi častým dôvodom na žiadosť o zrušenie PZP je aj zmena majiteľa vozidla. Táto výpoveď je dokonca povinná. Môže prebehnúť buď z toho dôvodu, že ste vozidlo niekomu darovali alebo ste ho jednoducho predali. Ak je zmena majiteľa vozidla aj váš prípad, žiadosť o odhlásenie je nevyhnutné dokladovať darovacou alebo kúpnou zmluvou.

  1. Výpoveď PZP, pretože vášmu vozidlu skončila doba platnosti poistenia

Žiadosť o zrušenie je potrebné podať aj vtedy, ak sa blíži termín konca platnosti vášho súčasného poistenia, pretože niektoré spoločnosti berú ako zelenú, keď sa na pokračovanie poistenia nevyjadríte a na vašu domácu adresu vám príde už len faktúra na zaplatenie. Ak ste si napríklad už našli výhodné poistenie, nezabudnite podať žiadosť o výpoveď u vášho súčasného poisťovateľa. V tomto prípade nemusíte žiadosť nijako špeciálne dokladovať.

  1. Výpoveď PZP z iných príčin

Vyššie zmienené príčiny výpovede PZP boli tie, ktoré sú najčastejšie a bez problémov akceptované. Na odhlásenie poistenia však môžete mať aj iné dôvody. Napríklad ak máte finančné problémy a našli ste si lacnejšie poistenie, tak vaša poisťovňa by to mala plne akceptovať. Ak by ste si chceli zistiť, či máte možnosť získať lacnejšie poistenie už teraz, obráťte sa na stránku, ktorá obsahuje kalkulačku, do ktorej vypíšete údaje o vašom vozidle a o vás. Daná kalkulačka vám zadarmo a nezáväzne poskytne výpočty cien z viacerých poisťovacích spoločností. Ak sa vám nejaká ponuka zapáči, môžete o ňu požiadať priamo vo výsledkoch porovnania. A priamo na stránke si môžete stiahnuť aj vzor žiadosti, do ktorej len dopíšete vaše údaje, vytlačíte si ju a hneď aj odošlete.

Nech už žiadosť o zrušenie podávate z rôznych dôvodov, overte si, že ste do nej napísali všetko, čo ste mali, vrátane vlastnoručného podpisu. Ak by ste sa však o výpovedi poistnej zmluvy PZP chceli dozvedieť niečo viac, skúste si naštudovať tento článok – http://peniaze.pravda.sk/poistenie/clanok/373710-ako-zmenit-poistku-na-auto/.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *