Najčastejšie otázky a odpovede o PZP: Všetko, čo potrebujete vedieť o povinnom zmluvnom poistení

Povinné zmluvné poistenie (PZP) je základným poistením, ktoré je potrebné pre každé motorové vozidlo v prevádzke. V tomto článku sme zhrnuli najčastejšie otázky a odpovede týkajúce sa PZP, aby sme vám pomohli lepšie pochopiť túto základnú poistnú povinnosť.

1. Čo je PZP a prečo je povinné?

PZP je poistenie, ktoré chráni tretie strany pred škodami spôsobenými vaším vozidlom. Je povinné, pretože zabezpečuje, že vodiči sú schopní pokryť náklady na škody spôsobené iným osôb pri nehode.

2. Aké vozidlá musia mať PZP?

Väčšina motorových vozidiel, ako sú automobily, motocykle, prívesné vozíky, nákladné vozidlá a autobusy, musí mať PZP. Zákony týkajúce sa PZP sa môžu líšiť v rámci rôznych krajín alebo štátov, takže je dôležité zistiť miestne požiadavky.

3. Ako získať PZP?

Aby ste získali PZP, mali by ste porovnať ponuky rôznych poisťovní, vybrať si poisťovňu, ktorá poskytuje najlepšiu kombináciu ceny, krytia a služieb, a uzavrieť zmluvu o PZP. Po uzavretí zmluvy uhradíte poistné a získate doklad o PZP.

4. Ako zistiť, či moje vozidlo má platné PZP?

Väčšina poisťovní poskytuje online nástroje alebo mobilné aplikácie, ktoré umožňujú overiť platnosť PZP. Prípadne môžete zavolať na pobočku poisťovne alebo zákaznícku podporu.

5. Čo sa stane, ak nemám platné PZP?

Ak nemáte platné PZP a spôsobíte škodu tretej osobe, môžete čeliť vysokým pokutám, zákazu jazdy, znižovaniu počtu bodov vodičského oprávnenia a dokonca aj trestnému stíhaniu. Navyše budete musieť nahradiť škody spôsobené nehodou z vlastného vrecka. Preto je dôležité mať vždy platné PZP.

6. Môže mi poisťovňa zrušiť PZP?

Áno, poisťovňa môže zrušiť vaše PZP z rôznych dôvodov, ako sú nezaplatenie poistného, podvodné konanie, získanie zákazu jazdy alebo zásadná zmena informácií týkajúcich sa vozidla alebo vodiča. Ak vám poisťovňa zruší PZP, budete musieť získať nové PZP predtým, ako budete môcť legálne pokračovať v prevádzke vozidla.

7. Môžem zmeniť svoju poisťovňu počas platnosti PZP?

Áno, môžete zmeniť poisťovňu počas platnosti PZP, ale musíte dodržiavať pravidlá zmluvy o PZP a postupy pre zrušenie s vašou súčasnou poisťovňou. Ak zrušíte PZP pred koncom platnosti, môžete mať nárok na vrátenie časti poistného.

8. Čo je rozdiel medzi PZP a havarijným poistením?

PZP je povinné poistenie, ktoré pokrýva škody spôsobené tretím stranám, zatiaľ čo havarijné poistenie (tiež nazývané kasko poistenie) je dobrovoľné poistenie, ktoré chráni vaše vozidlo pred škodami spôsobenými nehodou, krádežou, požiarom alebo inými rizikami. Kým PZP pokrýva škody, ktoré spôsobíte iným, havarijné poistenie poskytuje ochranu pre vaše vlastné vozidlo.

Povinné zmluvné poistenie (PZP) je základným poistením, ktoré je nevyhnutné pre každé motorové vozidlo v prevádzke. Je dôležité zabezpečiť platné PZP pre svoje vozidlo, aby ste sa vyhli pokutám a zodpovedali za škody spôsobené tretím stranám. Ak máte otázky týkajúce sa PZP, obráťte sa na svoju poisťovňu alebo poradcu v oblasti poistenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *