Nebankové pôžičky, ich reputácia a pravda

Nechcú Vám požičať v banke? Obráťte sa na nebankovku!Potrebujete si požičať peniaze, no nechcete žiadať príbuzných, ale zároveň si nie ste istý pre ktorú inštitúciu sa rozhodnúť? Na Slovensku už dlhé roky vedľa seba existujú dva subjekty, poskytujúce financie tým, ktorí o ne požiadajú. Ide o bankové a nebankové spoločnosti. Priblížme si bližšie s akými predsudkami sú nebankové pôžičky spojené.

Všeobecná mienka o nebankových pôžičkách je tá, že sú zastrešené neserióznymi spoločnosťami. Nepopierame, že v minulosti sa mohlo stať, že tieto úvery boli nevýhodné, a že doslova zdierali ľudí z kože. Ale každý, kto by si dal pozor a podrobne si preštudoval podmienky takej pôžičky, by nemusel naletieť. Oklamaný môžete byť aj dnes, ak nie ste dostatočne opatrný.

Ak však aj napriek dôslednému preskúmaniu akéhokoľvek nebankového subjektu stále pochybujete o jeho serióznosti, dodáme, že status a licenciu každej a jednej spoločnosti si môžete vyhľadať na stránke Národnej banky Slovenska, ktorá si nemôže dovoliť udeľovať licenciu hocakej žiadosti o takúto spoločnosť. Všetky spoločnosti sú pravidelné kontrolované, čo si ľudia veľmi neuvedomujú. Skôr sme dôverčiví voči bankovým spoločnostiam, ale faktom je, že práve nebankovky sú pod najväčším drobnohľadom, a čo i len náznak nekalej aktivity je okamžite preskúmaný a v prípade osvedčenia vysoko pokutovaný. Žiadny človek alebo inštitúcia sa dobrovoľne nechce pripraviť o státisíce eur a stratiť tak nálepku dôveryhodnosti.

Finančné obmedzenia

Jednotlivé nebankové spoločnosti majú iné stropy poskytnutých financií. Vo všeobecnosti sa môžeme baviť o sumách od 25 eur po 34 000 eur. Túto najvyššiu čiastku umožňuje spoločnosť Cetelem. Okrem požičaných financií je potrebné sa zmieniť aj o reálne vrátených peniazoch, čo sa odráža na úrokoch alebo aj RPMN, čo sú čísla v percentách, ktoré určujú koľko presne z požičanej sumy budete musieť vrátiť navyše. Tieto čísla sú väčšinou vyššie než bankou ponúkané úroky (môžu presahovať až 25%), ale na trhu sú aj také, ktoré sú v tomto ohľade veľkou konkurenciou akejkoľvek bankovej spoločnosti.

Splatná lehota

Podľa toho, o akú sumu požiadate a aký typ pôžičky zvolíte sa lehota splatnosti odlišuje. Nebanková pôžička ihneď požičiava menšie čiastky, a jej splatná doba sa pohybuje od niekoľkých dní po maximálne jeden mesiac. Pri rýchlych pôžičkách, ktoré umožňujú aj vyššie sumy môže byť lehota splatnosti aj niekoľko mesiacov.

Tieto subjekty počítajú aj s tým, že sa človek môže dostať do takej situácie, kedy jednoducho nemá dostatok financií na splatenie pôžičky do termínu splatenia. Vtedy umožňujú svojim dlžníkom predĺžiť splatnú lehotu. Niektoré dokonca odložia jednu splátku, ale jedine v tom prípade, že vášmu poskytovateľovi zavoláte a osobne s ním budete danú situáciu riešiť. V opačnom prípade môžete počítať s upomienkami a pokutami.

Doba splatnosti jednotlivých pôžičiek sa pohybuje od dní až po rokyAko dlho trvá doručenie peňazí?

V skratke, veľmi krátko, dokonca ihneď. Nebanková pôžička ihneď vám môže byť od schválenia žiadosti doručená na účet do 10 minút! Pri väčších sumách to môže byť niekoľko hodín alebo 2-3 dni. Maximum doručenia je 10 dní, ale treba podotknúť, že ide o špeciálny typ bezúčelovej pôžičky – o americkú pôžičku, ktorá sa zaraďuje do kategórie „veľkých“ pôžičiek.

Existujú úvery bez registra?

Opäť jednoduchá odpoveď: ÁNO! Práve tie bez registra patria k najvyhľadávanejšiemu typu týchto pôžičiek. V minulosti sa mohlo stať, že ste už boli dlžníkom v nejakej pôžičkovej spoločnosti. Možno ste mali finančné problémy a vašu pôžičku ste nevládali splácať, resp. ste ju splácali oneskorene. V tom prípade ste sa ocitli v registri dlžníkov s negatívnym záznamom, do ktorého nazerajú každé bankovky. Nebankové pôžičky bez registra dávajú druhú šanca každému aj tým, že do toho registra nenazerajú.

Ide to aj bez dokladovania príjmu?

Áno, nebankové pôžičky bez dokladovania príjmu už nie sú len zbožným prianím tých, ktorí nechcú alebo nemôžu dokladovať svoj príjem, o čom sa veľa napísalo aj v denníku Pravda. Dôvodov môže byť hneď niekoľko. Možno ste práve stratili prácu a váš príjem ani zďaleka nedosahuje sumu, ktorú žiadajú bankové spoločnosti. Možno nemáte prácu už dlhší čas, ale aj napriek hľadaniu ju neviete nájsť. Možno prácu máte, ale objavili sa nečakané výdaje, a keďže váš príjem dosahuje minimálnu mzdu, potrebujete s nimi trochu pomôcť. Je dostupná skutočne aj vám.

Keďže sú bez dokladovania príjmu, môžete o nich požiadať či ste zamestnaný s nízkym príjmom, nezamestnaný, študent, dôchodca alebo žena na materskej. Samozrejme okruh ľudí, ktorým sa nebanková pôžička destinuje je oveľa väčší. Každopádne vám ale pri žiadosti o takýto typ pôžičky odporúčame, aby ste mali aspoň aký-taký príjem (napr. sociálne dávky, dôchodok…), aby ste mohli vašu požičanú sumu splatiť v riadnom termíne bez zbytočných pokút za omeškanie.

Chceli by sme dodať, že ak vás nejaký poskytovateľ bude žiadať o zadanie približného mesačného príjmu, nepanikárte. Ak tam nebude vyslovene napísané, že je potrebné dokladovať príjem, tento údaj nebude kontrolovaný. Slúži len pre predstavu vášho potenciálneho veriteľa o vašom súčasnom finančnom stave. V prípade vyšších žiadaných čiastok je potrebné s dokladovaním rátať.

Pôžičku je možné získať online, SMS, telefonicky, ale aj osobnou návštevou nebankovej spoločnostiSpôsoby jej žiadania

V prípade záujmu je možné o nebankovú pôžičku žiadať viacerými spôsobmi, a to: pomocou internetu, telefonicky alebo sms správou. Jednotlivé telefonické kontakty ako aj formuláre sú dostupné na stránkach konkrétnych poskytovateľov.

Online predstavujú spôsob, ako sa k financiám dostať z pohodlia domova aj o polnoci. Jedinou nutnosťou je mať pripojenie k internetu, vypísať online formulár, zaslať ho a čakať na odozvu poskytovateľa.

Sms pôžička patrí k rýchlemu spôsobu získania peňazí pomocou mobilného telefónu. Čo musíte urobiť je zistiť si číslo sms a správny tvar, v ktorom má byť odoslaná. Niektorí sprostredkovatelia požadujú online registráciu na ich stránke, ktorá by len skrátila a ešte viac urýchlila sms žiadosť, keďže by nebolo potrebné vypisovať odznova všetky potrebné údaje.

Záverečné porovnanie: nebankové pôžičky contra bankové

Na záver by sme vám chceli ponúknuť rýchle a objektívne porovnanie bankových a nebankových spoločností, aby ste si utvorili predstavu o tom, čo je skutočne výhodné a čo už nie.

Všeobecné podmienky : bankové spoločnosti majú striktné kritéria na schválenie pôžičky, zatiaľ čo nebankové pôžičky sú poskytované aj nezamestnaným

Vybavovanie: u baniek trvá oveľa dlhšie. Čím vyššiu sumu žiadate, tým je vybavovanie zdĺhavejšie. Môže presahovať aj niekoľko týždňov. Rovnako sú potrebné posudky znalca a iné poplatky. U nebankových spoločností je vybavovanie veľmi rýchle. Odpoveď na žiadosť vám môže prísť už do niekoľkých minút po odoslaní a všetko je bez zbytočného papierovania.

Kontrola jednotlivých údajov: Banky kontrolujú všetko. Nebankové spoločnosti poskytujú úvery bez registra, bez dokladovania príjmu, ako aj bez dokladovania účelu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *